Wednesday, September 24, 2014

Cross Country is here



The 2014 Stumptown Cross series is set to kick off this Saturday at Portland Meadows!

Grab your spikes, split shorts, and be ready to get muddy!

For more info visit the STUMPTOWN XC PAGE

Tuesday, February 25, 2014

2014 Oregon Indoor 1 Mile Championships RESULTS

Oregon Indoor 1 Mile Championships
University of Portland Indoor Track at the Chiles Center 
February 25th, 2014 

****** OFFICIAL RESULTS  ******

Oregon Indoor 1 Mile Championships 
2/25/2014 
                             
 
Event 5  Women 1 Mile Run Open
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Section  1  
  1 Manville, Laurel             Unattached             5:20.55  
  2 Kostyleva, Ksenia            Unattached             5:23.57  
  3 Johnson, Holly               Unattached             5:33.80  
  4 Cadiz, Laura                 Unattached             5:47.78  
  5 Jones, Adiranne              Unattached             5:51.66  
  6 Reddy, Bhavana               Unattached             6:28.84  
 
Event 6  Men 1 Mile Run Open
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 McChesney, Jesse             Unattached             4:22.71  
  2 Barton, Cody                 Unattached             4:33.63  
  3 Englund, Justin              Unattached             4:38.42  
  4 Clancy, Chris                Unattached             4:49.23  
  5 Schmole, Filip               Unattached             4:54.83  
  6 DeCino, Alex                 Unattached             5:00.90  
  7 Thomas, Benjamin             Unattached             5:05.11  
  8 Aiken, Jason                 Unattached             5:11.45  
 -- Harmsen, Bryce               Unattached                 DNF  
 
Event 8  Men 1 Mile Run Masters
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Bauman, Ahrlin               Unattached             4:32.88  
  2 Bauman, Oscar                Unattached             4:45.78  
  3 Clifford, John               Unattached             4:58.11  
  4 Ross, Dave                   Unattached             5:17.87  
  5 Ball, Scott                  Unattached             5:20.32  
  6 Kenworthy, Pat               Unattached             5:28.81  
  7 Docken, Lance                Unattached             5:37.49  
  8 King, Jeff                   Unattached             6:08.29  
  9 Stubblefield, Carl           Unattached             6:26.35 
 
Event 1  Girls 1 Mile Run Middle Schoo
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Section  1  
  1 Miller, Amber                Unattached             6:17.02  
 
Event 2  Boys 1 Mile Run Middle Schoo
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Humble, Deklan               Unattached             5:10.53  
  2 Fodge, Zam                   Unattached             5:15.26  
  3 David, Marcus                Unattached             5:36.54  
  4 Magana, Andres               Unattached             5:49.36  
 
Event 3  Girls 1 Mile Run High School
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Slusher, Sam                 Unattached             5:43.66  
  2 David, Grace                 Unattached             5:59.44  
  3 Stubblefield, Sarah          Unattached             6:02.35  
  4 Wong, Cecilia                Unattached             6:02.77  
  5 Miller, Mabel                Unattached             6:07.78  
  6 Elliot, Rosemary             Unattached             6:23.22  
  7 Woodburn, Emma               Unattached             6:29.56  
  8 Childs, Emma                 Unattached             6:37.16  
 
Event 4  Boys 1 Mile Run High School
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Ibrahim, Ahmed               Unattached             4:37.51  
  2 Kiefer, JP                   Unattached             4:39.90  
  3 Spiller, Keaton              Unattached             4:40.66  
  4 Breen, James                 Unattached             4:43.82  
  5 Parr, Christian              Unattached             4:44.95  
  6 Mounier, Nick                Unattached             4:46.71  
  7 Leaf, Ron                    Unattached             4:47.58  
  8 Moore, Jordan                Unattached             4:48.35  
  9 Muha, Andy                   Unattached             4:48.80  
 10 Burnett, Sam                 Unattached             4:49.53  
 11 Embleton, Clark              Unattached             4:51.88  
 12 King, Izaak                  Unattached             4:53.71  
 13 Slovic, Cameron              Unattached             4:55.28  
 14 Leonard, Noah                Unattached             4:55.88  
 15 Damian, Sanlos               Unattached             4:56.41  
 16 Harbert, Alex                Unattached             4:56.78  
 17 Wilson, Devon                Unattached             4:57.38  
 18 Giron, Elbert                Unattached             5:03.85  
 19 Kiffe, Andrew                Unattached             5:04.17  
Section  2  
  1 Hodges, Jeremy               Unattached             4:56.85  
  2 Nor, Muhamed                 Unattached             5:00.30  
  3 Davis, Luke                  Unattached             5:06.16  
  4 Lane, Trevor                 Unattached             5:06.20  
  5 Tucker, George               Unattached             5:12.43  
  6 Pitcher, Jack                Unattached             5:12.65  
  7 Pullen, Aiden                Unattached             5:13.10  
  8 French, Ryan                 Unattached             5:18.61  
  9 Fry, Jacob                   Unattached             5:19.47  
 10 Magee, Alex                  Unattached             5:20.90  
 11 Stine, Peter                 Unattached             5:25.58  
 12 Manning, Collin              Unattached             5:31.64  
 13 Mare, Steven                 Unattached             5:32.13  
 14 Grater, Cody                 Unattached             5:41.38  
 15 Kubeczko, Nathan             Unattached             5:53.79  
 16 Pfuhl, Gavin                 Unattached             5:58.82   


Any questions or concerns please contact the Meet Director, 
Jonathan Marcus at jmarcus@pdx.edu  

Tuesday, February 18, 2014

2014 Tuesday Night at the Races, Meet # 5 RESULTS

Portland / Portland State / USATF Oregon 
Tuesday Night at the Races MEET #5
University of Portland Indoor Track at the Chiles Center 
February 18th, 2014 

****** OFFICIAL RESULTS  ******

2014 TN@tR#5 
2/18/2014 
 
* = SERIES RECORD                                     
 
Event 1  Women 3000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Section  1  
  1 Webb, Julia                  Unattached             9:58.58*  
  2 Regan, Brittany              Unattached            10:20.75  
  3 Manville, Laurel             Unattached            10:41.71  
  4 Gregoire, Erin               Unattached            10:49.42  
  5 Fuhrman, Maddie              Unattached            10:57.39  
  6 Martinez, Allison            Unattached            11:15.52  
  7 O'Sullivan, Lucy             Unattached            11:28.28  
  8 Slusher, Sam                 Unattached            11:33.80  
  9 McCullough, Molly            Unattached            11:35.42  
 10 Craig, Savanna               Unattached            11:51.50  
Section  2  
  1 Rabin, Olivia                Unattached            11:29.64  
  2 Hammel, Martina              Unattached            11:44.34  
  3 Bowder, Emma                 Unattached            11:51.66  
  4 Delean, Rebecca              Unattached            12:05.39  
  5 Schnorr, Ellie               Unattached            12:05.58  
  5 Delean, Debora               Unattached            12:05.58  
  7 Bouchleh, Miriam             Unattached            12:18.70  
  8 Martinez, Anna               Unattached            12:20.47  
  9 Miller, Mabel                Unattached            12:27.15  
 10 Wong, Cecilia                Unattached            12:46.70  
 11 Elliot, Rosemary             Unattached            12:56.88  
 12 Eby, Eliana                  Unattached            12:58.08  
 13 Place, Laura                 Unattached            13:07.68  
 
Event 2  Men 3000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Section  1  
  1 Welling, Jordan              Unattached             8:30.56*  
  2 Gillepsie, Ian               Unattached             8:36.96  
  3 McChesney, Jesse             Unattached             8:48.02  
  4 Carrasco, Daniel             Unattached             8:50.64  
  5 Trammell, Chad               Unattached             8:52.36  
  6 Bauman, Ahrlin               Unattached             8:55.12  
  7 Bauman, Oscar                Unattached             8:55.80  
  8 Thompson, Kyle               Unattached             9:02.96  
  9 Englund, Justin              Unattached             9:05.50  
 10 Harbertson, Kaden            Unattached             9:05.99  
 11 Franta, Dustin               Unattached             9:06.13  
 12 Shakalia, Karim              Unattached             9:06.57  
 13 Platano, Chris               Unattached             9:08.67  
 14 Clancy, Chris                Unattached             9:17.26  
 15 Dobra, Danny                 Unattached             9:22.14  
 16 Barton, Cody                 Unattached             9:25.64  
 17 Stevens, Ian                 Unattached             9:32.79  
 -- Woticha, Anteneh             Unattached                 DNF  
Section  2  
  1 Shipley, Adrian              Unattached             9:10.62  
  2 Dudley, Tyler                Unattached             9:21.81  
  3 Huston, Andrew               Unattached             9:24.47  
  4 Lavier, Zack                 Unattached             9:27.32  
  5 Hartman, Eric                Unattached             9:29.95  
  6 Garmondeh, Bae               Unattached             9:31.55  
  7 Burnett, Sam                 Unattached             9:32.70  
  8 Drake, Griffin               Unattached             9:34.61  
  9 Lomax, Sam                   Unattached             9:36.75  
 10 Thompson, Daniel             Unattached             9:40.53  
 11 Mounier, Nick                Unattached             9:42.29  
 12 Morgan, Archer               Unattached             9:42.38  
 13 Slovic, Cameron              Unattached             9:56.30  
 14 Meyer, Josh                  Unattached            10:07.45  
 15 Rodriguez, Daniel            Unattached            10:07.96  
 16 Thomas, Benjamin             Unattached            10:15.97  
 17 Kiffe, Andrew                Unattached            10:20.77  
Section  3  
  1 Stewart, Harry               Unattached             9:50.79  
  2 Frank, Jackson               Unattached            10:01.34  
  3 Nizer, Dean                  Unattached            10:02.45  
  4 Macpherson, Gavin            Unattached            10:06.84  
  5 White-Duong, Han             Unattached            10:07.72  
  6 Lance, Brady                 Unattached            10:10.62  
  7 Watts, Tony                  Unattached            10:13.89  
  8 Hiton, Sawyer                Unattached            10:29.87  
  9 Aiken, Jason                 Unattached            10:33.85  
 10 Benjamin, Patrick            Unattached            10:37.12  
 11 Ross, Dave                   Unattached            10:39.21  
 12 Ball, Scott                  Unattached            10:43.31  
 13 Rutherford, Jared            Unattached            10:46.42  
 14 Melles, Ben                  Unattached            10:46.78  
 15 Cohen, Tommy                 Unattached            11:24.71  
 16 Riley, Owen                  Unattached            11:42.48  
 17 Garcia, AJ                   Unattached            12:01.39  
 -- Thompson, Cameron            Unattached                 DNF 
 
 
Any questions or concerns please contact the Meet Director, 
Jonathan Marcus at jmarcus@pdx.edu  

Tuesday, February 11, 2014

2014 Tuesday Night at the Races, Meet # 4 RESULTS

Portland / Portland State / USATF Oregon 
Tuesday Night at the Races MEET #4
University of Portland Indoor Track at the Chiles Center 
February 4th, 2014 

****** OFFICIAL RESULTS  ******

2014 TN@tR#4 
2/11/2014                                 
                                  
 
Women 400 Meter Run
===============================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
===============================================================
Section  1  
  1 Leonard, Isabel              Unattached             1:07.06  
  2 Kansala, Madison             Unattached             1:07.73  
  3 Johnson, Audrey              Unattached             1:10.39  
Section  2  
  1 Boregeson, Sydney            Unattached             1:08.00  
  2 Hadiji, Sarrah               Unattached             1:08.03  
  3 Greenlayer, Morgan           Unattached             1:09.75  
Section  3  
  1 Insinga, Maia                Unattached             1:13.55  
  2 Eveleth, Harper              Unattached             1:13.60  
  3 Knapp, Grace                 Unattached             1:17.16  
Section  4  
  1 Bisbjerg, Andrea             Unattached             1:11.91  
  2 Phelan, Kelley               Unattached             1:13.00  
Section  5  
  1 Miller, Amber                Unattached             1:12.85  
  2 Cadiz, Laura                 Unattached             1:18.26  
 
Women 800 Meter Run
===============================================================
    Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
Section  1  
  1 Atkinson, Amy                Unattached             2:34.92  
  2 Kansala, Madison             Unattached             2:44.15  
  3 Schnorr, Ellie               Unattached             2:44.51  
  4 Delean, Debora               Unattached             2:46.31  
  5 Delean, Rebecca              Unattached             2:48.92  
  6 Bisbjerg, Andrea             Unattached             2:49.63  
  7 Cadiz, Laura                 Unattached             2:49.75  
 
Women 1 Mile Run
===============================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
===============================================================
  1 Hadiji, Sarrah               Unattached             5:22.19  
  2 Johnson, Holly               Unattached             5:27.53  
  3 Gregoire, Erin               Unattached             5:29.76  
  4 Atkinson, Amy                Unattached             5:40.11  
  5 Rabin, Olivia                Unattached             5:46.18  
  6 Cadiz, Laura                 Unattached             5:52.92  
  7 Harbick, Taya                Unattached             5:56.86  
  8 Leonard, Isabel              Unattached             5:57.85  
  9 Knapp, Grace                 Unattached             5:57.92  
 10 Heesacker, Kimberly          Unattached             6:10.19  
 11 Stubblefield, Sarah          Unattached             6:10.63  
 12 Delean, Debora               Unattached             6:22.16  
 13 Delean, Rebecca              Unattached             6:26.44  
 14 Whipple, Amie                Unattached             6:29.98  
 15 Bisbjerg, Andrea             Unattached             6:40.58  
 
Women Shot Put
===============================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
===============================================================
Flight  1  
  1 Miller, Amber                Unattached            20-07.50  
 
Men 400 Meter Run
===============================================================
    Name                    Year Team                    Finals  
===============================================================
Section  1  
  1 Ingvon, Nathan               Unattached               53.65  
  2 Skidmore, Ryan               Unattached               54.27  
  3 Rettig, Schuller             Unattached               54.43  
Section  2  
  1 Bierly, Robert               Unattached               53.54  
  2 Forest, Zephyr               Unattached               53.61  
  3 Knox, Carter                 Unattached               56.21  
Section  3  
  1 Cole, Josh                   Unattached               55.33  
  2 Thom, Tyler                  Unattached               56.52  
  3 Pressley, Steven             Unattached               58.35  
Section  4  
  1 Barnett, Jacob               Unattached               54.45  
  2 Francy, Michael              Unattached               56.84  
  3 Vixathep, Anouxa             Unattached             1:01.02  
Section  6  
  1 Townsen, Cameron             Unattached               57.61  
  2 Jordan, Tim                  Unattached               58.38  
  3 Belcile, Noah                Unattached               58.59  
Section  7  
  1 Pitari, Corrado              Unattached               58.69  
  2 Aiken, Jason                 Unattached               59.64  
Section  8  
  1 Johnson, Brady               Unattached             1:04.39  
Section  9  
  1 Miller, Justin               Unattached               59.17  
  2 Harris, Charles              Unattached             1:01.85  
Section  10  
  1 Davenport, Tanner            Unattached               58.31  
  2 Huagrcaya, Luis              Unattached             1:00.06  
  3 Meeks, Niall                 Unattached             1:12.01  
Section  11  
  1 Meyer, William               Unattached               58.15  
  2 Robinson, David              Unattached             1:03.22  
  3 Backer, Austin               Unattached             1:04.90  
 
Men 800 Meter Run
===============================================================
    Name                    Year Team                    Finals  
===============================================================
Section  1  
  1 Woticha, Anteneh             Unattached             2:02.15  
  2 McChesney, Jesse             Unattached             2:02.23  
  3 Jones, Les                   Unattached             2:04.18  
  4 Harper, Daniel               Unattached             2:06.21  
  5 Barton, Cody                 Unattached             2:06.72  
  6 Bauman, Ahrlin               Unattached             2:06.87  
  7 Bauman, Oscar                Unattached             2:08.27  
  8 Francy, Michael              Unattached             2:09.03  
  9 DeBatty, James               Unattached             2:19.69  
Section  2  
  1 Messman, Alec                Unattached             2:07.01  
  2 Harbertson, Kaden            Unattached             2:10.57  
  3 Barnett, Jacob               Unattached             2:13.94  
  4 Belcile, Noah                Unattached             2:15.24  
  5 Bierly, Robert               Unattached             2:15.38  
  6 Burnett, Sam                 Unattached             2:16.36  
  7 Atkinson, Levi               Unattached             2:17.63  
  8 Johnson, Brady               Unattached             2:19.37  
  9 Miller, Justin               Unattached             2:24.12  
 10 Aiken, Jason                 Unattached             2:29.32  
Section  3  
  1 Hunt, Kevin                  Unattached             2:15.44  
  2 Drake, Griffin               Unattached             2:18.53  
  3 Harbert, Alex                Unattached             2:18.80  
  4 Knox, Carter                 Unattached             2:22.55  
  5 Davis, Luke                  Unattached             2:22.88  
  6 Ball, Scott                  Unattached             2:23.33  
  7 Mederos, Reed                Unattached             2:29.17  
  8 Scheuering, Miles            Unattached             2:31.05  
  9 Davenport, Tanner            Unattached             2:31.35  
 10 Salsburg, Nick               Unattached             2:31.73  
 11 Jordan, Tim                  Unattached             2:32.75  
 
Men 1 Mile Run
===============================================================
    Name                    Year Team                    Finals  
===============================================================
Section  1  
  1 Woticha, Anteneh             Unattached             4:26.42  
  2 McChesney, Jesse             Unattached             4:26.69  
  3 Carrasco, Daniel             Unattached             4:29.99  
  4 Franta, Dustin               Unattached             4:30.45  
  5 Bauman, Ahrlin               Unattached             4:33.49  
  6 Palmer, Matt                 Unattached             4:33.84  
  7 Bauman, Oscar                Unattached             4:34.13  
  8 Stevens, Ian                 Unattached             4:36.14  
  9 Clancy, Chris                Unattached             4:39.60  
 10 Harbertson, Kaden            Unattached             4:40.16  
 11 Moore, Jordan                Unattached             4:40.54  
 12 Dobra, Danny                 Unattached             4:41.08  
 13 Barton, Cody                 Unattached             4:45.32  
 14 Wilson, Devon                Unattached             4:48.49  
 15 Messman, Alec                Unattached             4:56.93  
Section  2  
  1 Lavier, Zack                 Unattached             4:49.38  
  2 Muha, Andy                   Unattached             4:51.23  
  3 Burnett, Sam                 Unattached             4:51.28  
  4 Dalla Gasperina, Dante       Unattached             4:57.84  
  5 Drake, Griffin               Unattached             4:58.12  
  6 Stewart, Harry               Unattached             5:00.60  
  7 Harbert, Alex                Unattached             5:02.79  
  8 Davis, Luke                  Unattached             5:04.85  
  9 Rentner, Karsten             Unattached             5:06.70  
 10 Mederos, Reed                Unattached             5:12.61  
 11 Pitari, Corrado              Unattached             5:17.11  
 11 Pitcher, Jack                Unattached             5:17.11  
 13 Miller, Justin               Unattached             5:17.75  
 14 Jordan, Tim                  Unattached             5:17.98  
 15 Johnson, Brady               Unattached             5:39.39  
Section  3  
  1 Belcile, Noah                Unattached             4:58.72  
  2 Magee, Alex                  Unattached             5:05.06  
  3 Thomas, Benjamin             Unattached             5:05.16  
  4 Macpherson, Gavin            Unattached             5:05.48  
  5 Hunt, Kevin                  Unattached             5:08.97  
  6 Lane, Trevor                 Unattached             5:09.08  
  7 Hillman, Jacob               Unattached             5:09.26  
  8 Lance, Brady                 Unattached             5:13.24  
  9 Rutherford, Jared            Unattached             5:18.53  
 10 Humble, Deklan               Unattached             5:21.66  
 11 Ross, Dave                   Unattached             5:22.30  
 12 Salsburg, Nick               Unattached             5:25.26  
 13 Scheuering, Miles            Unattached             5:38.65  
 14 Skeek, Joey                  Unattached             5:44.44  
 15 Rentner, Kevin               Unattached             6:01.24  
 16 Meeks, Niall                 Unattached             6:11.40  
 17 Schafer, Bob                 Unattached             6:11.71  
 
Men Shot Put
===============================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
===============================================================
Flight  1  
  1 King, Bailey                 Unattached            49-08.50  
  2 Blatner, Tomas               Unattached            39-04.25  
  3 Spears, Joshua               Unattached            37-08.00  
  4 Stolpe, Peter                Unattached            36-07.50  
  5 Huagrcaya, Luis              Unattached            32-08.00 
 
Any questions or concerns please contact the Meet Director, 
Jonathan Marcus at jmarcus@pdx.edu   

Monday, February 10, 2014

Tuesday Night at the Races #4 - Weather UPDATE

Meet #4 of the 2014 Tuesday Night at the Races series will continued as planned on Tuesday 2/11.

For those of you driving in snowy coniditions we ask that you be safe with your travels to the meet!

See you Tuesday 2/11 for some more great racing!

Safe travels,
- The Tuesday Night @ the Races Team

Tuesday, February 4, 2014

2014 Tuesday Night at the Races, Meet # 3 RESULTS

Portland / Portland State / USATF Oregon 
Tuesday Night at the Races MEET #3
University of Portland Indoor Track at the Chiles Center 
February 4th, 2014 

****** OFFICIAL RESULTS  ******

2014 TN@tR#3 
2/4/2014                                 
                                                            
 
Women 150 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  
================================================================
Section  1  
  1 Von Essen, Amber             Unattached               21.18  
  2 Kansala, Madison             Unattached               22.00  
  3 Greenlayer, Morgan           Unattached               22.27  
Section  2  
  1 Vinjarmuri, Rachel           Unattached               20.17  
  2 Bishop, Gabby                Unattached               21.78  
  3 Yermakov, Larisa             Unattached               22.19  
Section  3  
  1 Davies, Natalie              Unattached               22.19  
  2 Vinez, Andria                Unattached               22.29  
  3 Phillips, Linda              Unattached               25.81  
Section  4  
  1 Adent, Alissa                Unattached               23.81  
  2 Pilcher, Taryn               Unattached               24.21  
  3 Green, Aimee                 Unattached               24.89  
Section  5  
  1 Barnett, Emily               Unattached               22.68  
  2 Grube, Regan                 Unattached               24.86  
 
Women 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  
================================================================
Section  1  
  1 Vinjarmuri, Rachel           Unattached             2:37.71  
  2 Leonard, Isabel              Unattached             2:38.67  
  3 Kansala, Madison             Unattached             2:43.87  
  4 Figlar-Colon, Ginny          Unattached             2:46.66  
  5 Knapp, Grace                 Unattached             2:47.37  
  6 Barnett, Emily               Unattached             2:49.34  
  7 Rose, Megan                  Unattached             2:51.49  
  8 Von Essen, Amber             Unattached             2:54.33  
  9 Greenlayer, Morgan           Unattached             3:00.12  
Section  2  
  1 Stubblefield, Sarah          Unattached             2:47.62  
  2 Green, Aimee                 Unattached             2:51.86  
  3 McCausland, Emma             Unattached             2:56.97  
  4 Pilcher, Taryn               Unattached             2:58.24  
  5 Luebkeman, Vicoria           Unattached             2:58.88  
  6 Burkhartsmeyer, Carly        Unattached             2:58.91  
  7 Reyes-Bettran, Elizabeth     Unattached             3:24.04  
  8 Stein, Madeline              Unattached             4:49.16  
 
Women 1500 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  
================================================================
Section  1  
  1 Craig, Savanna               Unattached             5:18.04  
  2 Martinez, Allison            Unattached             5:19.32  
  3 Hite, Dylan                  Unattached             5:22.76  
  4 Foote, Alyssa                Unattached             5:26.45  
  5 Knapp, Grace                 Unattached             5:27.43  
  6 Leonard, Isabel              Unattached             5:33.42  
  7 Stubblefield, Sarah          Unattached             5:41.30  
  8 Holloway, Summer             Unattached             5:49.40  
  9 McCausland, Emma             Unattached             5:52.98  
 10 Martinez, Anna               Unattached             5:54.92  
 11 Pilcher, Taryn               Unattached             5:59.22  
 12 Burkhartsmeyer, Carly        Unattached             6:01.86  
 13 Woodburn, Emma               Unattached             6:13.46  
 14 Childs, Emma                 Unattached             6:16.06  
 15 Reyes-Bettran, Elizabeth     Unattached             6:54.67  
 
Women Shot Put
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Flight  1  
  1 Dixon, Victorianna           Unattached              11.08m  
  2 Linenko, Katrina             Unattached              10.81m  
  3 Mattos, Jessica              Unattached              10.68m  
  4 Steadman, Terra              Unattached              10.57m  
  5 Grube, Regan                 Unattached               7.65m  
 
Men 150 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Section  1  
  1 Gunther, Ryan                Unattached               17.84  
  2 Rettig, Schuller             Unattached               17.89  
  3 Barnett, Jacob               Unattached               18.44  
Section  2  
  1 Zarcone, Cole                Unattached               17.47  
  2 Harshaw, Tommy               Unattached               18.01  
Section  3  
  1 Skidmore, Ryan               Unattached               17.85  
  2 Pressley, Steven             Unattached               18.08  
  3 Yermakov, Yuriy              Unattached               18.72  
Section  4  
  1 Bierly, Robert               Unattached               18.05  
  2 Chhim, Somit                 Unattached               18.05  
  3 Embleton, Clark              Unattached               18.59  
Section  5  
  1 Vixaher, Anouxa              Unattached               18.33  
  2 Knox, Carter                 Unattached               18.34  
  3 Davis, Luke                  Unattached               19.80  
Section  6  
  1 Meyer, William               Unattached               19.28  
  2 Kiefer, JP                   Unattached               19.31  
  3 Castro-Pareja, Carlos        Unattached               20.76  
Section  7  
  1 Cole, Josh                   Unattached               18.40  
  2 Lall, Denzel                 Unattached               19.16  
  3 Davenport, Tanner            Unattached               19.71  
Section  8  
  1 Breen, James                 Unattached               19.15  
  2 Huagrcaga, Luis              Unattached               19.93  
  3 Helbing, Ryan                Unattached               21.15  
Section  9  
  1 Harris, Charles              Unattached               20.35  
  2 Jisanie, Micah               Unattached               20.65  
  3 Ying, Richard                Unattached               23.16  
Section  10  
  1 Cartwright, Monty            Unattached               33.02  
 
Men 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Section  1  
  1 Jones, Wes                   Unattached             1:57.13  
  2 Palmer, Matt                 Unattached             2:03.45  
  3 Harbertson, Kaden            Unattached             2:06.69  
  4 Breen, James                 Unattached             2:07.54  
  5 Forest, Zephyr               Unattached             2:07.62  
  6 Lall, Denzel                 Unattached             2:07.64  
  7 DeBatty, James               Unattached             2:07.92  
  8 Truax, Parker                Unattached             2:14.22  
  9 Messman, Alec                Unattached             2:16.17  
 -- Wotich, Anteneh              Unattached                 DNF  
Section  2  
  1 Barnett, Jacob               Unattached             2:13.54  
  2 Wilson, Devon                Unattached             2:16.29  
  3 Burnett, Sam                 Unattached             2:17.10  
  4 Bierly, Robert               Unattached             2:19.01  
  5 Davis, Luke                  Unattached             2:19.34  
  6 Knox, Carter                 Unattached             2:20.09  
Section  3  
  1 Coe, Aaron                   Unattached             2:16.96  
  2 Recca, Kaelan                Unattached             2:21.61  
  3 Marx, Leonardo               Unattached             2:21.81  
  4 Drake, Griffin               Unattached             2:22.21  
  5 Davenport, Tanner            Unattached             2:28.05  
  6 Mare, Jesse                  Unattached             2:28.39  
  7 Mare, Steven                 Unattached             2:32.95  
  8 May, Montanc                 Unattached             2:59.90  
  9 Huagrcaga, Luis              Unattached             3:00.55  
 10 Castro-Pareja, Carlos        Unattached             3:01.19  
 11 Grube, Steve                 Unattached             3:01.79  
 
Men 1500 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  
================================================================
Section  1  
  1 Wotich, Anteneh              Unattached             4:08.42  
  2 McChesney, Jesse             Unattached             4:10.17  
  3 Harbertson, Kaden            Unattached             4:13.17  
  4 Spiller, Keaton              Unattached             4:13.96  
  5 Bauman, Oscar                Unattached             4:15.33  
  6 Jones, Les                   Unattached             4:17.32  
  7 Martinez, Moses              Unattached             4:17.52  
  8 Gersmal, Said                Unattached             4:22.56  
  9 Den Hoffman, Tuckes          Unattached             4:22.67  
 10 Duffy, Andrew                Unattached             4:23.42  
 11 Sussman, Mark                Unattached             4:24.66  
 12 Marshall, Dominick           Unattached             4:33.77  
 13 Shelevy, Elmer               Unattached             4:37.49  
Section  2  
  1 Gurmondeh, Elapougbae        Unattached             4:22.43  
  2 Manier, Nick                 Unattached             4:23.63  
  3 Burnett, Sam                 Unattached             4:23.68  
  4 Messman, Alec                Unattached             4:24.53  
  5 Muha, Andy                   Unattached             4:25.13  
  6 King, Izaak                  Unattached             4:29.79  
  7 Wilson, Devon                Unattached             4:30.78  
  8 Coe, Aaron                   Unattached             4:31.36  
  9 Leaf, Ronald                 Unattached             4:31.74  
 10 Fookes, Jonathan             Unattached             4:39.14  
 11 Yackell, Evan                Unattached             4:40.06  
 12 Kiffe, Andrew                Unattached             4:40.54  
 13 Renter, Karsten              Unattached             4:43.47  
 14 Godshalk, Jacob              Unattached             4:48.82  
Section  3  
  1 Kiefer, JP                   Unattached             4:25.58  
  2 Moore, John                  Unattached             4:27.69  
  3 Drake, Griffin               Unattached             4:36.88  
  4 Lane, Trevor                 Unattached             4:40.40  
  5 Embleton, Clark              Unattached             4:41.15  
  6 Clifford, John               Unattached             4:41.41  
  7 Helbing, Ryan                Unattached             4:43.95  
  8 Thomas, Benjamin             Unattached             4:44.27  
  9 Magee, Alex                  Unattached             4:45.74  
 10 Pitcher, Jack                Unattached             4:48.53  
 11 Raz, Marcus                  Unattached             4:48.75  
 12 Ball, Scott                  Unattached             4:51.18  
 13 Mare, Jesse                  Unattached             4:56.33  
Section  4  
  1 Stewart, Duncan              Unattached             4:48.87  
  2 Marx, Leonardo               Unattached             4:51.09  
  3 Mare, Steven                 Unattached             4:56.56  
  4 Stewart, Garrett             Unattached             4:58.85  
  5 Ketwri, Spencer              Unattached             5:01.43  
  6 Thompson, Cameron            Unattached             5:03.68  
  7 Borlet, Phillip              Unattached             5:05.13  
  8 Stewart, Riley               Unattached             5:22.87  
  9 Meeks, Niall                 Unattached             5:36.33  
 10 Branna, David                Unattached             5:40.00  
 
Men Shot Put
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Flight  1  
  1 King, Bailey                 Unattached              14.19m  
  2 Hall, Joseph                 Unattached              14.03m  
  3 Horn, Jon                    Unattached              13.37m  
  4 Riddle, Adam                 Unattached              12.70m  
  5 Deeter, Bill                 Unattached              11.69m  
  6 Spears, Joshua               Unattached              11.54m  
  7 Stolpe, Pete                 Unattached              11.22m  
  8 Morris, Dylan                Unattached               9.63m  
  9 Huagrcaga, Luis              Unattached               9.46m 
 
 
Any questions or concerns please contact the Meet Director, 
Jonathan Marcus at jmarcus@pdx.edu  

Tuesday, January 28, 2014

2014 Tuesday Night at the Races, Meet # 2 RESULTS

Portland / Portland State / USATF Oregon 
Tuesday Night at the Races MEET #2
University of Portland Indoor Track at the Chiles Center 
January 28th, 2014 

****** OFFICIAL RESULTS  ******

2014 TN@tR#2 
1/28/2014                              
                                   
 
Women 200 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Section  1  
  1 Schweighardt, Hannah         Unattached               28.58  
  2 Kendrick, Parkes             Unattached               29.59  
  3 Bishop, Gabby                Unattached               30.30  
Section  2  
  1 Goldsby, Lindsey             Unattached               29.33  
  2 Aduka, Nkemdilim             Unattached               31.00  
  3 Leach, Caty                  Unattached               35.79  
Section  3  
  1 Zrnjamiri, Rachel            Unattached               27.14  
  2 Leonard, Isabel              Unattached               29.18  
  3 Knott, Cara                  Unattached               31.06  
Section  4  
  1 Yermakov, Larisa             Unattached               30.86  
  2 Hartmann, Delaney            Unattached               32.36  
  3 Green, Aimee                 Unattached               34.56  
Section  5  
  1 Grube, Regan                 Unattached               34.84  
  2 Phillips, Linda              Unattached               35.51  
  3 Piccolo, Erica               Unattached               36.08  
Section  6  
  1 Pilcher, Taryn               Unattached               33.01  
  2 Senchilo, Svlamita           Unattached               33.31  
  3 Gheorghies, Emily            Unattached               36.08  
 
Women 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  
================================================================
Section  1  
  1 Goldsby, Lindsey             Unattached             2:43.41  
  2 Hartmann, Delaney            Unattached             2:43.56  
  3 Leonard, Isabel              Unattached             2:46.23  
  4 Cadiz, Laura                 Unattached             2:53.29  
  5 Green, Aimee                 Unattached             2:59.20  
  6 Pilcher, Taryn               Unattached             3:04.70  
  7 Gheorghies, Emily            Unattached             3:12.53  
  8 Reyes-Beltran, Elizabeth     Unattached             3:28.19  
  9 Senchilo, Svlamita           Unattached             3:42.06  
 
Women 2000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Kendrick, Parkes             Unattached             7:11.28  
  2 Hartmann, Delaney            Unattached             7:23.54  
  3 Cadiz, Laura                 Unattached             7:27.38  
  4 Nicolas, Lindsey             Unattached             7:43.78  
  5 Newman, Lia                  Unattached             7:53.40  
  6 Newman, Elli                 Unattached             8:12.17  
  7 Pilcher, Taryn               Unattached             8:13.96  
  8 Reddy, Bhavana               Unattached             8:16.01  
  9 Reyes-Beltran, Elizabeth     Unattached             9:50.98  
 
Women Shot Put
=================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  
=================================================================
Flight  1  
  1 Dixon, Victorianna           Unattached            41-05.00  
  2 Matlos, Jessica              Unattached            35-04.25  
  3 Limenko, Katrina             Unattached            34-01.25  
  4 Spnechier, Angela            Unattached            32-06.25  
  5 Aduka, Nkemdilim             Unattached            28-06.50  
  6 Grube, Regan                 Unattached            26-04.00  
 -- Steadmen, Terra              Unattached                FOUL  
 
Men 200 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  
================================================================
Section  1  
  1 Gaylor, Marcus               Unattached               23.06  
  2 Walker, Noah                 Unattached               23.46  
  3 White, Jarrett               Unattached               24.11  
Section  2  
  1 Gunther, Ryan                Unattached               23.56  
  2 Stirk, Wesley                Unattached               24.45  
  3 Wotich, Anteneh              Unattached               25.51  
Section  3  
  1 Yermakov, Yuriy              Unattached               25.22  
  2 Pyatt, Haden                 Unattached               26.24  
  3 Davis, Luke                  Unattached               26.71  
Section  4  
  1 Camacho, Carlos              Unattached               25.28  
  2 Hortaleza, Ben               Unattached               25.30  
  3 Recca, Kaelan                Unattached               27.20  
Section  5  
  1 Hugrcaga, Luis               Unattached               27.64  
  2 Harris, Charles              Unattached               27.71  
  3 Ying, Richard                Unattached               31.53  
Section  6  
  1 Giron, Elbert                Unattached               30.34  
  2 Sowanick, Sam                Unattached               30.51  
  3 Brock, Woodrow               Unattached               34.13  
Section  7  
  1 Robinson, David              Unattached               28.48  
  2 Doye, Dennis                 Unattached               29.05  
 
Men 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  
================================================================
Section  1  
  1 Spiller, Keaton              Unattached             2:03.29  
  2 Lall, Denzel                 Unattached             2:06.91  
  3 White-Duong, Han             Unattached             2:09.13  
  4 Camacho, Carlos              Unattached             2:09.20  
  5 Williamson, Cody             Unattached             2:10.90  
  6 Breen, James                 Unattached             2:11.59  
  7 Sims, Isaiah                 Unattached             2:14.81  
  8 Krieger, Daniel              Unattached             2:25.92  
Section  2  
  1 Muha, Andy                   Unattached             2:11.76  
  2 Hartmann, Eric               Unattached             2:15.20  
  3 Renter, Karsten              Unattached             2:15.33  
  4 Leonard, Noah                Unattached             2:18.55  
  5 Burnett, Sam                 Unattached             2:18.82  
  6 Davis, Luke                  Unattached             2:19.62  
  7 O'Donnell, Tyler             Unattached             2:22.66  
  8 Griffin, Drake               Unattached             2:24.89  
  9 Andrews, Kieran              Unattached             2:31.61  
 10 Scheuering, Miles            Unattached             2:33.23  
Section  3  
  1 Hortaleza, Ben               Unattached             2:29.11  
  2 Recca, Kaelan                Unattached             2:31.84  
  3 Johnson, John                Unattached             2:33.39  
  4 Doye, Dennis                 Unattached             2:35.21  
  5 May, Montanc                 Unattached             2:49.63  
  6 Salsburg, Nick               Unattached             2:53.16  
  7 Sowanick, Sam                Unattached             3:16.47  
  8 Grube, Steve                 Unattached             3:16.49  
 
Men 2000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Section  1  
  1 Williamson, Cody             Unattached             6:03.32  
  2 Burnett, Sam                 Unattached             6:06.12  
  3 Phillips, Logan              Unattached             6:10.30  
  4 White-Duong, Han             Unattached             6:11.36  
  5 Raysdale, Daniel             Unattached             6:11.55  
  6 Lall, Denzel                 Unattached             6:12.66  
  7 King, Izaak                  Unattached             6:17.19  
  8 Breen, James                 Unattached             6:18.60  
  9 Clifford, John               Unattached             6:20.96  
 10 Magee, Alex                  Unattached             6:47.78  
Section  2  
  1 Miller, Justin               Unattached             6:16.24  
  2 Leonard, Noah                Unattached             6:20.27  
  3 Webber, Morgan               Unattached             6:24.06  
  4 Griffin, Drake               Unattached             6:27.65  
  5 Thomas, Benjamin             Unattached             6:29.12  
  6 Giron, Elbert                Unattached             6:29.47  
  7 Harbert, Alex                Unattached             6:29.65  
  8 Humble, Deklan               Unattached             6:36.77  
  9 Nizer, Dean                  Unattached             6:42.35  
 10 Andrews, Kieran              Unattached             7:01.17  
Section  3  
  1 Marshall, Dominisk           Unattached             6:25.31  
  2 DeCino, Alex                 Unattached             6:31.58  
  3 Krieger, Daniel              Unattached             7:15.19  
  4 Johnson, John                Unattached             7:18.08  
  5 Riggs, Garrett               Unattached             7:23.00  
  6 Meeks, Niall                 Unattached             7:52.68  
  7 Morgan, Zach                 Unattached             7:55.52  
 
Men Shot Put
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Flight  1  
  1 Moore, Darien                Unattached            56-08.00  
  2 King, Bailey                 Unattached            48-05.75  
  3 Lake, Zach                   Unattached            47-00.50  
  4 Hall, Joseph                 Unattached            45-08.25  
  5 Ward, Robert                 Unattached            41-01.25  
  6 Sowanick, Sam                Unattached            35-05.00  
  7 Stolpe, Pete                 Unattached            34-08.00  
  8 Hugrcaga, Luis               Unattached            30-11.50  
  9 Doye, Dennis                 Unattached            27-05.75  


Any questions or concerns please contact the Meet Director, 
Jonathan Marcus at jmarcus@pdx.edu 

Tuesday, January 21, 2014

2014 Tuesday Night at the Races, Meet # 1 RESULTS

Portland / Portland State / USATF Oregon Tuesday Night at the Races MEET #1
University of Portland Indoor Track at the Chiles Center 

January 21st, 2014

****** OFFICIAL RESULTS  ******

2014 TN@tR#1 
1/21/2014 University of Portland
 
 Event 1  Women 1600 Meter Run
============================================================
    Name                    Year Team                Finals  
============================================================
Section  1  
  1 Fuhrman, Maddie              Unattached          5:22.89  
  2 Heineck, Carre               Unattached          5:23.04  
  3 Bernard, Liana               Unattached          5:37.37  
  4 Hartmann, Delaney            Unattached          5:47.10  
  5 Merkley, Brynne              Unattached          5:49.75  
  6 Stubblefield, Sarah          Unattached          6:07.47  
  7 Jaroch, Maricela             Unattached          6:11.42  
 
Event 2  Men 1600 Meter Run
============================================================
    Name                    Year Team                Finals  
============================================================
  1 Stevens, Ian                 Unattached          4:32.76  
  2 Carrasco, Daniel             Unattached          4:33.88  
  3 Collins, Gabe                Unattached          4:35.13  
  4 Franta, Dustin               Unattached          4:36.83  
  5 Palmer, Matt                 Unattached          4:37.46  
  6 Dobra, Daniel                Unattached          4:38.76  
  7 Jones, Les                   Unattached          4:40.73  
  8 Francy, Michael              Unattached          4:42.63  
  9 Breen, James                 Unattached          4:43.15  
 10 Eastwood, Colby              Unattached          4:43.33  
 11 Geavatt, Ransom              Unattached          4:43.37  
 12 Parr, Christian              Unattached          4:44.02  
Section  2 
  1 King, Izaak                  Unattached          4:46.23  
  2 Hartmann, Eric               Unattached          4:46.44  
  3 Mounier, Nick                Unattached          4:46.79  
  4 Leaf, Ronald                 Unattached          4:47.83  
  5 Slovic, Cameron              Unattached          4:49.86  
  6 Messman, Alec                Unattached          4:51.20  
  7 White, Dan                   Unattached          4:53.55  
  8 Loll, Denzel                 Unattached          4:53.82  
  9 Carlson, Kylar               Unattached          4:57.74  
 10 Lane, Trevor                 Unattached          5:04.38  
 11 Rentner, Karsten             Unattached          5:05.26  
 12 Giron, Elbert                Unattached          5:06.38  
Section  3  
  1 Cranston, Steven             Unattached          4:57.21  
  2 Mosshall, Domina             Unattached          5:00.70  
  3 Fookes, Jonathan             Unattached          5:00.97  
  4 Clifford, John               Unattached          5:01.35  
  5 Ball, Scott                  Unattached          5:14.08  
  6 Pitcher, Jack                Unattached          5:15.51  
  7 Andrews, Kieran              Unattached          5:23.21  
  8 Rettig, Schuller             Unattached          5:30.21  
  9 Thompson, Cameron            Unattached          5:31.68  
 10 Morgan, Zach                 Unattached          6:00.86  
 11 Meeks, Niall                 Unattached          6:26.57  
 
Event 3  Women 300 Meter Dash
=============================================================
    Name                    Year Team                 Finals 
=============================================================
Section  1  
  1 Schweighardt, Hannah         Unattached            45.57  
  2 Prehoda, Maddie              Unattached            48.57  
Section  2  
  1 Doerr, Maddie                Unattached            46.70  
  2 Kirk, Caitlin                Unattached            46.78  
  3 Tergesen, Madelyn            Unattached            46.95  
Section  3  
  1 Figlar-Colon, Ginny          Unattached            49.23  
  2 Adent, Alissa                Unattached            54.75  
  3 Butuk, Zamira                Unattached            56.02  
Section  4  
  1 Rogers, Madeline             Unattached            53.50  
  2 Leach, Caty                  Unattached            57.38  
Section  5  
  1 Barnett, Emily               Unattached            48.33  
  2 Johnson, Audrey              Unattached            50.00  
  3 Spencer, Abigale             Unattached            59.99  
 
Event 4  Men 300 Meter Dash
=============================================================
    Name                    Year Team                 Finals 
=============================================================
Section  1  
  1 Walker, Noah                 Unattached            37.80  
  2 Rettig, Schuller             Unattached            37.82  
  3 Elling, Sam                  Unattached            39.45  
Section  2  
  1 Fnjita, Ryan                 Unattached            37.73  
  2 Davies, Hunter               Unattached            39.47  
  3 Townsen, Cameron             Unattached            40.27  
Section  3  
  1 Fonternot, Carlos            Unattached            39.99  
  2 Bania, Alec                  Unattached            40.01  
  3 Pressley, Steven             Unattached            40.34  
Section  4  
  1 Nixon, Cole                  Unattached            38.08  
  2 Chhim, Somit                 Unattached            38.37  
  3 Forest, Zephyr               Unattached            39.30  
Section  5  
  1 Pfefferkorn, Hunter          Unattached            37.53  
  2 Barnett, Jacob               Unattached            39.32  
  3 Stickler, Colton             Unattached            40.79  
Section  6  
  1 Gattey, Quin                 Unattached            39.66  
  2 Stirk, Wesley                Unattached            39.93  
  3 Helikson, Peter              Unattached            41.16  
Section  7  
  1 Davis, Luke                  Unattached            42.85  
  2 Cranston, Steven             Unattached            43.22  
  3 Lowe, Luke                   Unattached            45.54  
Section  8  
  1 Spiller, Keaton              Unattached            38.91  
  2 Hugrcaga, Luis               Unattached            43.63  
  3 Harris, Chuck                Unattached            45.67  
Section  9  
  1 Davies, Garrett              Unattached            48.68  
  2 Ying, Richard                Unattached            52.33  
 
Event 5  Women 800 Meter Run
=============================================================
    Name                    Year Team                Finals 
=============================================================
Section  1  
  1 Fuhrman, Maddie              Unattached          2:25.38  
  2 McMorris, Gwyneth            Unattached          2:28.45  
  3 Johnson, Houy                Unattached          2:34.49  
  4 Barnett, Emily               Unattached          2:39.50  
 
Event 6  Men 800 Meter Run
=============================================================
    Name                    Year Team                 Finals
=============================================================
  1 Sunes, Wes                   Unattached          2:01.81  
  2 Kellebrew, Joshua            Unattached          2:03.54  
  3 Lacey, AL                    Unattached          2:08.35  
  4 Heisler, Joey                Unattached          2:08.56  
  5 Howell, Jordan               Unattached          2:12.77  
  6 Swyter, James                Unattached          2:15.34  
  7 Spiller, Keaton              Unattached          2:20.41  
Section  2  
  1 Parr, Christian              Unattached          2:07.17  
  2 Breen, James                 Unattached          2:11.07  
  3 Loll, Denzel                 Unattached          2:11.19  
  4 Messman, Alec                Unattached          2:11.62  
  5 Barnett, Jacob               Unattached          2:18.95  
  6 Davis, Luke                  Unattached          2:28.22  
Section  3  
  1 King, Izaak                  Unattached          2:18.30  
  2 Mosshall, Domina             Unattached          2:19.04  
  3 Giron, Elbert                Unattached          2:20.79  
  4 Fookes, Jonathan             Unattached          2:22.09  
  5 Peterson, Tucker             Unattached          2:33.60  
  6 Schafer, Bob                 Unattached          2:46.61  
 
Event 7  Women 3000 Meter Race Walk
==============================================================
    Name                    Year Team                 Finals 
==============================================================
Section  1  
  1 Gray, Erin                 W Unattached          14:00.28  
  2 Hartmeier Prigg, Ashley    W Unattached          17:33.80  
  3 Jaclunsky, Carmen          W Unattached          17:45.30  
  4 Bartel, Bianca             W Unattached          20:17.37  
 
Event 8  Women Shot Put
==============================================================
    Name                    Year Team                Finals  
==============================================================
Flight  1  
  1 Dixon, Victorianna           Unattached           11.95m  
  2 Steadman, Terra              Unattached           11.68m  
  3 Mattos, Jessica              Unattached           10.47m  
  4 Corbett, Amber               Unattached           10.35m  
  5 Langell, Robbie              Unattached            9.14m  
  6 Whitlateh, Laura             Unattached            8.04m  
  7 Patching, Havilah            Unattached            7.51m  
 
Event 9  Men Shot Put
==============================================================
    Name                    Year Team                 Finals 
==============================================================
  1 Moore, Darren                Unattached           17.30m  
  2 Moses, Nate                  Unattached           15.37m  
  3 Lake, Zach                   Unattached           15.02m  
  4 Hall, Joseph                 Unattached           14.05m  
  5 Riddle, Adam                 Unattached           13.74m  
  6 Spears, Joshua               Unattached           11.47m  
  7 Stolpe, Peter                Unattached            9.94m  
  8 Hugrcaga, Luis               Unattached            9.30m  
  9 Spencer, Dennis              Unattached            8.59m  


Monday, January 20, 2014

2014 Portland / Portland State Tuesday Night at The Races



Univ. of Portland / Portland State Univ. Tuesday Night at the Races 2014

January 21: 1600m, 300m, 800m, Shot Put, Invite 3,000m RaceWalk
January 28: 2,000m, 200m, 800m, Shot Put
February 4: 1500m, 150, 800m, Shot Put
February 11: Mile, 400m, 800m, Shot Put
February 18: 3,000m night 
February 25: INDOOR MILE Championships night -- MIDDLE SCHOOL/HIGH SCHOOL/ OPEN/MASTERS *
 
Race Registration: 5:00pm - 6:30 pm
Races: Starts at 7:00pm

Shot Put Registration: 5.00pm - 5.45pm
Shot Put competition: Starts at 6:00pm

University of Portland Indoor Track at the Chiles Center  
5000 N. Willamette Blvd. Portland, Oregon, 97203



 

FOR MORE INFORMATION CLICK HERE.

Thursday, November 21, 2013

2013 USATF NW Region Championships for Open/Masters set for November 23rd

2013 USATF NW Region Championships Open/Masters
Nov 23rd 2013, 9:00am, Blue Lake Park, Fairview, Oregon

The 2013 NW Region Open/Master XC Championship Race will be held on Saturday, November 23rd at Blue Lake Park in Portland, Oregon in conjunction with the 2013 Stumptown Cross Series race #5 hosted by Team Red Lizard. This championship meet is USATF sanctioned. 

The Women’s Open/Master Race will be 6,000m and will start at 9:00am.
The Men’s Open/Master Race will be 10,000m and will start at 9:45am.
 
Athletes can sign up online for the 2013 NW Region Open/Master XC Championship at http://www.redlizardrunning.com/xc/. The cost is $15 online or $20.00 day of race. There will be day of race registration available beginning at 8:00am on race day.

2013 NW Region Open/Master XC Championship race scoring rules

For Open Teams:
1) First five runners score.
2) A team can have a maximum of 8 "declared" runners for a maximum of 3 non-scoring displacers per team.
3) Ties are "resolved by determining
which team  wins the most one-on-one  match-ups  among  their  five  scoring members, comparing first to first, second to second, and so on through the
final scoring place." (This is a new rule introduced in 2012 that replacde the old rule of breaking ties by the 6th runner; NCAA also introduced this rule this year.)
4) Unattached runners or runners on incomplete teams or runners on teams finishing after the maximum number of "declared runners" (eg the 9th runner on a team) are eliminating from team scoring, just like the Stumptown rules.

For Masters Teams:
1) Independently scored masters team divisions of 40+, 50+, 60+ and 70+ for both men and women.
2) M40+, M50+ and M60+ five individuals shall score with a maximum of nine individuals declared per team
3) M60+ and above, and all women’s teams three (3) individuals shall score with a maximum of five (5) individuals declared per team.

Course Maps:
Women's 6K
http://www.usatf.org/routes/view.asp?rID=531615

Men's 10K
www.usatf.org/routes/view.asp?rID=531617

Sunday, November 10, 2013

2013 USATF Oregon XC Championships - Open & Masters RESULTS


Lead pack in the early stages of the Women's USATF Oregon XC Championships
RESULTS from the 2013 USATF Oregon XC Championships - Open & Masters : HERE

PICTURES from the 2013 USATF Oregon XC Championships - Open & Masters : HERE

Thursday, October 31, 2013

2013 USATF Oregon XC Championships for Open/Masters set for November 9th

2013 USATF Oregon XC Championships Open/Masters
Nov 9th 2013, 9:00am, Pier Park, Portland, Oregon
__________________________________________________________

The 2013 USATF-Oregon Open/Master XC Championship Race will be held on Saturday November 9th at Pier Park in Portland, Oregon in conjunction with the 2013 Stumptown Cross Series race #4 hosted by Team Red Lizard.

The Women’s Open/Master Race will be 6,000m and will start at 9:00am. 2012 RESULTS HERE

The Men’s Open/Master Race will be 8,000m and will start at 9:45am. 2012 RESULTS HERE

Athletes can sign up online for the 2013 USATF-Oregon Open/Master XC Championship at http://www.redlizardrunning.com/xc/. The cost is $15 online or $20.00 day of race. There will be day of race registration available beginning at 8:00am on race day.
 
2013 USATF-Oregon Open/Master XC Championship race scoring rules
  1. You must be a 2013 member of USATF Oregon in order to compete in this race and count towards scoring in the 2013 USATF-Oregon XC Championship team competition and to be eligible for prizes. Athletes can join USATF at www.usatf.org/membership.
  2. For the 2013 USATF-Oregon XC Championship team scoring, the top 4 runners on each team will score. If there is a tie, the 5th runner breaks the tie. 

Course maps: (please click to enlarge)

WOMEN'S 6K COURSE MAP


MEN'S 8K COURSE MAP
Any questions please contact USATF Oregon LDR Chairman, Jonathan Marcus at jmar24@gmail.com or 971.344.4469.


 

Monday, May 27, 2013

2013 USATF Oregon 1 Mile Road Race Champs RESULTS

2013 USATF Oregon 1 Mile Road Race Champs RESULTS

USATF Oregon 1 Mile Road Race Championships - 5/27/2013
Mt. Tabor Park, Portland, Oregon 
RESULTS


* = RACE RECORD

 Any questions please contact the Meet Director, Jonathan Marcus at jmar24@gmail.com

Women 1 Mile Run Open/Elite
=========================================
    Name                       Finals 
=========================================
  1 Vaughn, Sarah              4:56.06*  
  2 Rohde, Kristen             5:00.70  
  3 Connor, Anna               5:05.30  
  4 Hailey, Theresa            5:17.91  
  5 Spinney, Heather           5:22.09  
  6 Joyce-Heineck, Carre       5:22.65  
  7 Manville, Laurel           5:23.42  
  8 Mueller, Katarina          5:33.50  
  9 Hartmann, Delaney          5:35.02  
 10 Devine, Laura              5:53.10  
 11 Martin, McKenna            6:02.18  
 12 Sundholm, Emily            6:12.20  
 13 Ruiz, Natalie              6:22.98  
 
Women 1 Mile Run Masters
=========================================
    Name                       Finals 
=========================================
  1 McTavish, Kate             5:42.49  
  2 McVee, Amy                 7:17.92  
 
Boys 1 Mile Run MS-Youth
=========================================
    Name                       Finals 
=========================================
  1 Esquibel, Nicholas         5:10.55*  
  2 Lance, Brady               5:34.89  
  3 Poole, Isaiah              6:16.94  
  4 Poole, Reuben              7:11.78  
 
Men 1 Mile Run Masters
=========================================
    Name                       Finals 
=========================================
  1 Bauman, Ahrlin             4:34.40  
  2 Gillespie, Ian             4:35.75  
  3 Bauman, Oscar              4:36.73  
  4 Swanson, Jonathan          4:46.43  
  5 Waxman, Derek              4:46.78  
  6 Bezenah, Ron               5:16.73  
  7 Ross, Dave                 5:19.16  
  8 Danko, Pete                5:51.28  
 
Men 1 Mile Run Open/Elite
=========================================
    Name                       Finals 
=========================================
  1 Degefa, Diriba            4:17.59  
  2 Welling, Jordan           4:19.37  
  3 Reed, Chris               4:22.69  
  4 Clancy, Chris             4:26.73  
  5 Woticha, Anteneh          4:28.62  
  6 Stevens, Ian              4:31.30  
  7 McChesney, Jesse          4:34.37  
  8 Mueller, Jason            4:40.13  
  9 Huston, Andrew            4:45.45  
 10 Dolezal, Eric             4:50.04  
 11 Durant, Chris             4:53.81  
 12 Stackhouse, Tim           4:55.04  
 13 Orr, Mike                 4:55.26  
 14 Ramey, Bill               5:24.96  
 15 Bauge, Sylvain            5:26.74  
 16 Lester, Brennan           5:32.90  
 17 Poole, Curt               5:40.49  
 18 Castro-Pareja, Carlos     6:23.10  

Sunday, May 26, 2013

Early entries USATF Oregon 1 Mile Road Race Champs


Below are the early entries for the 2013 USATF Oregon 1 Mile Road Race Champs.

Open and Master athletes will be competing for $1,350 in prize money tomorrow, Memorial Day, Monday May 27th starting at 10:00am.

Online entries are closed but you can sign up day of race for $30 cash from 8:30am - 9:30am on the top of Mt. Tabor on Monday 5/27.

For more information about the USATF Oregon 1 Mile Road Race Champs please visit: http://www.ldr-oregon.org/p/usatf-oregon-1-mile-road-race-champs.html


Masters Men 

Ian Gillespie
Oscar Bauman
Ahrlin Bauman
derek waxman
Ken Ogden
steve kollars
Ron Bezenah
Dave Ross
Pete Danko
Jonathan Swanson

Masters Women 
Jill Pettibone
Amy McVee
Theresa kollars

Open/Elite Men
Sylvain Bauge
Chris McIsaac
Jordan Welling
Chris Reed
Andrew Huston
Jesse McChesney
Bill Ramey
Chris Clancy
Curt Poole
Brennan Lester
David Laney
Eric Dolezal
Mike      Orr

Open/Elite Women 
Heather Spinney
Anna Connor
Emily Sundholm
Katarina Mueller
Kristen Rohde
Laura Devine
Theresa Hailey

HS/MS Youth Boys
Isaiah Poole
Reuben Poole
Brady Lance
Ian Stevens

HS/MS Youth Girls

Delaney Hartmann
McKenna Martin

Non-elite Open/Community 
Carlos Castro-Pareja

Wednesday, April 10, 2013

2013 USATF Oregon Road Race Championships Series is back!

USATF Oregon Long Distance Running committee is happy to announce the return of the USATF Oregon Road Race Championship series.

$4,000 in prize money is up for grabs for USATF OREGON members this year in the 3 races that comprise this year's series.

For 2013 we've lined up championships that will cover 1 Mile, 5K, and 10K on the roads.

USATF Oregon will continue to host the 1 Mile Road Race Championships on top of Mt. Tabor on Memorial Day in late May. This unique event is quickly becoming a spring road race classic!



The USATF Oregon 5K championships will coincide with the Bowerman AC 5K on July 27th at the Nike World Headquarters in Beaverton, Oregon. The BAC 5K is the fastest 5K in Oregon with over 50 people clocking sub-17:00 for 5K in 2012. Complete with food, beers, and a live band the BAC 5K is a summer twilight favorite!



The final stop on the series is one of the best road races in Oregon! USATF Oregon is proud to be working with Run with Paula events again this year to have the annual Pints to Pasta 10K Footrace in early September serve as the 2013 USATF Oregon 10K road race championships! Run with Paula events is known throughout the Northwest for putting on AMAZING racing events and Pints to Patsa is one of their best events on their calendar. Last year's edition saw 60+ people break the 40 minute mark for 10K! Pints to Pasta is truly one of the fastest road 10Ks in Oregon and a worthy host race of 2013 USATF Oregon 10K road race championships!

For more information and rules regarding the 2013 USATF Oregon Road Race Championship series please visit the Championship series page: HERE